Wychodzenie z traumy ma wiele wspólnego z daniem sobie prawa do żałoby i jej przeżyciem. Żałoba nie trwa wiecznie – przeżyta żałoba odchodzi.
Wielu DDA wchodząc w dorosłe życie albo zaprzecza traumie albo się od niej odcina ze stwierdzeniem : było, minęło , nie ma do czego wracać . Jednak doświadczenie traumy, szczególnie tej rodzinnej , nie rozpuszcza się samoistnie . Zepchnięte do podświadomości daje o sobie znać w inny, nieświadomy już sposób. Nawracające depresje, lęki , objawy psychosomatyczne, koszmary senne, trudności w bliskich relacjach, trudności w relacjach z osobami, które mają nad nami jakąś władzę , trudności w przeżywaniu bliskości, nadwrażliwość lub życie jakby za szybą , uzależnienia …. to tylko niektóre dolegliwości, które pojawiają się gdy zamiast zaopiekować się sobą , swoimi uczuciami z tamtego okresu , udajesz że ten dramatyczny aspekt twego życia wcale nie jest tak ważny. Ale uczucia nie umierają tylko dlatego że nie chcesz się do nich zbliżyć. Jeżeli kiedyś nie otrzymałeś wystarczającej pomocy w tamtych dramatycznych okolicznościach, to warto dać to sobie nawet po latach. Wtedy może nastąpić przekształcenie traumy . “Żałoba to sposób w jaki natura naprawia złamane serce.” a terapia traumy, to między innymi pozwolenie sobie na przeżycie żałoby w bezpiecznych i życzliwych warunkach, aby potem podnieść się i pójść w dalsze życie, już bez tego ogromu stłumionych łez gdzieś w głębi swojego serca.
ETAPY ŻAŁOBY ( etapy przebiegu i wychodzenia z żałoby)
- zaprzeczanie ( nie było aż tak źle, nie ma to na mnie wpływu – odcięcie się od zranionego serca ) porzucenie swojego wewnętrznego dziecka, którym nikt nigdy się nie zajął )
- targowanie się ( a może da się kogoś zmienić, a może da się odwrócić los)
- gniew ( na innych, na los , na siebie, że tak się stało, poczucie niesprawiedliwości )
- smutek, żal, bezradność ( opłakiwanie poniesionej straty)
- akceptacja i pójście w dalszą drogę ( do oczu przestają napływać łzy , oczy zaczynają dostrzegać kolory życia tego, które jest tu i teraz, serce zaczyna się otwierać na nowe, dobre możliwości )
Warto przy tym dodać, że etapy te nie muszą przebiegać w dokładnej kolejności , jednak odzwierciedlają różne uczucia jakie pojawiają się w terapii DDA. Przeżycie tych różnych uczuć , uszanowanie ich, sprawia że z czasem się wyciszają i możesz żyć dalej bez tego balastu stłumionych wcześniej uczuć.