Aby asertywnie reagować na krytykę nie wystarczy nauczyć się samych technik jak to robić, bo „program” z twoich wspomnień z dzieciństwa , może to torpedować . Ważne jest aby przyjrzeć się swoim wewnętrznym przekonaniom na temat aprobaty i zmienić na bardziej realistyczne i dojrzałe spojrzenie . Wtedy techniki asertywności nie będą w sprzeczności z twoim przekonaniami . Wielu DDA jako dzieci doświadczało przesadnej krytyki a niektórzy wręcz fizycznej przemocy .
Warto pamiętać , że krytyka w domu alkoholowym niewiele ma wspólnego ze zdrową norma krytyki, gdyż niekoniecznie wynikała z poważnych błędów dziecka, które należy skorygować w procesie wychowawczym :
- Osoba uzależniona na głodzie alkoholowym jest rozdrażniona ponieważ chce już pić , a u niektórzy pod wpływem alkoholu tracą kontrole nad swoją złością
- osoba współuzależniona przeżywa wiele frustracji z powodu picia alkoholika i kłopotów z tym związanych , co często skutkuje brakiem cierpliwości wobec dzieci a czasami odreagowywania swojej frustracji na nich
W związku z tym, że wielu doświadczyło wzmożonej krytyki w dzieciństwie , w dorosłym życiu może przesadnie poszukiwać akceptacji u innych .
Przesadna potrzeba aprobaty prowadzi do nastepujących problemów
- jest się podatnym na manipulacje innych ( dla aprobaty zrobi się więcej niż pozwala czas , chęci , możliwości , zrobi się więc ze szkodą własną bo zapłatą jest docenienie)
- gdy spotyka krytyka lub odrzucenie , pojawia się nadwrażliwość emocjonalna na to co spotyka każdego , ta nadwrażliwość powoduje że chwieje się wiara w siebie , pojawia się smutek i lęk
- lęk przed krytyką może prowadzić do dopasowywania się do innych , co prowadzi do ignorowania swoich potrzeb, preferencji ,celów , uczuć – dochodzi do zgubienia siebie i braku zadowolenia ze swojego życia ( brak szacunku dla swojej autonomii)
- niezaspokojona potrzeba aprobaty może też wywołać złość i naciski aby druga strona dała nam akceptację , z pominięciem tego ze ta osoba tez ma swoją autonomie i może cenić inne wartości niż my i choćby z powodu tych różnic nie da nam aprobaty
W skrajnych przypadkach możemy mówić o uzależnieniu od aprobaty.
Natomiast zdrowe podejście do aprobaty uznaje że wszyscy jej potrzebujemy , jednak nie musimy jej za każdym razem dostawać od tej czy tamtej osoby . Taka postawa jest konieczna , aby radzić sobie w asertywny sposób z krytyką , aby nie być nadwrażliwym na krytykę .
Ważne aby mieć świadomość swoich wartości , swoich celów – aby swoimi oczyma a nie cudzymi patrzeć na swoje życia .
Aby mieć oczekiwania wobec siebie , ale też akceptować siebie jako człowieka popełniającego błędy .
Chodzi więc o wypracowanie zdrowej aprobaty od wewnątrz – a wtedy nie jest się aż tak zależnym do aprobaty z zewnątrz. Można wtedy żyć autonomicznie , z uwzględnianiem opinii drugiej osoby, ale bez zniewolenia tymi opiniami . Pozostaje wybór w jakim stopniu chcesz się przychylić do oczekiwań innych . Jeżeli tak potrafisz , to podejście do aprobaty staje się mocną stroną psychiki . Podchodzisz wtedy do niej jak dojrzały dorosły a nie skrzywdzone dziecko w skórze dorosłego
Aby mieć zdrowy stosunek do aprobaty – To ty musisz znać siebie i być po stronie tego co dla ciebie dobre .
– wiedzieć co dla ciebie ważne a co niekoniecznie
– czego potrzebujesz teraz bardziej a czego mniej
– jakie są twoje cele, które pozwalają ci pozytywnie patrzeć na życie
– gdzie jest twoja granica kompromisu, żeby nie skrzywdzić siebie w trosce o czyjeś oczekiwania, czyjąś opinię
– co w twoim życiu może poczekać a co nie ?
– to ty musisz znać swoje mocne strony i te słabsze , wykorzystywać te pierwsze a do tych drugich podchodzić po ludzku a nie jak gnębiący ucznia nauczyciel, który uważa ze jego przedmiot jest najważniejszy . Wiedzieć co możesz poprawić i co rzeczywiście warto poprawić , a co odpuścić , bo nie we wszystkim musisz być mocny.
Przy takiej postawie będziesz żył tak jak uważasz za słuszne , z akceptacją że krytyka jest nieodłącznym elementem życia :
„Rób to, co twoje serce uznaje za właściwe, a będziesz jakoś krytykowany. Będziesz wyklinany, jeśli tego nie zrobisz, i będziesz wyklinany, jeśli zrobisz” ( Eleonora Rooswelt)
Jeżeli jest w tobie to skrzywdzone dziecko które łaknie dużo aprobaty – to ty w pierwszej kolejności musisz tę aprobatę dać sobie ( w zdrowy sposób ) , ale też dbać o otaczanie się ludźmi z podobnymi jak ty wartościami, celami życiowymi lub ludźmi ci życzliwymi ( bo nikt nie jest samotna wyspą )
Przy okazji warto wspomnieć , że grupa dla DDA , to jest takie miejsce gdzie doświadcza sie dużo aprobaty w zdrowy sposób , bo jest akceptacja dla różnorodności , ale nie ma akceptacji dla zachowań które uderzają w drugiego człowieka np agresja słowna . Grupa pozwala doświadczyć zdrowej aprobaty, której zabrakło w rodzinie . Można wypełnić ten brak .