Każdy człowiek wnosi w swój związek i wyobrażenia o miłości mnóstwo przekonań z rodzinnego domu. Są to przekonania zarówno werbalne – to co słyszał od rodziców , ale też przekonania niewerbalne czyli to co widział patrząc na swoich rodziców. W zasadzie każda rodzina ma swoje słabe i mocne strony i z każdej rodziny wynosi się jakieś przekonania na temat związków wymagające refleksji i korekty . Problem DDA polega jednak na tym, że zdecydowana większość tych przekonań jest niekonstruktywna, gdyż czynny alkoholizm niesie sobie ze sobą lęk, niepokój o przyszłość, samotność, czasami przemoc, nierówny podział obowiązków, czasami trwanie w chorym układzie bo wydaje się że nie ma wyjścia. Czynny alkoholizm podważa zaufanie – ponieważ w pijanej rodzinie widzi się wiele niespełnionych obietnic, począwszy od tej podstawowej że miłość to obietnica wzajemnej, dobrej troski. Słowa z przeszłości nasycone niepokojącymi obrazami powodują że DDA pomimo tego że obiecuje sobie, że w jego rodzinie będzie inaczej, nawet jeżeli jest inaczej to wcale nie znaczy że lepiej – bo jednak echa nieprzepracowanej przeszłości wywierają ogromny wpływ na związek.
Najczęstsze problemy z jakimi DDA zwracają się w psychoterapii, to trudności w budowaniu satysfakcjonującego związku pomimo tego że przecież jest się już z dala od pijanego domu, czasami są to nawet setki kilometrów, inny kraj – a problem trwa. Może niekoniecznie problem dosłownego odtworzenia alkoholowego domu ale jednak odtworzenia wielu toksycznych schematów z rodzinnego domu. Jak sobie z tym poradzić? W psychoterapii jest oczywiście wiele dróg przezwyciężania tego trudnego dziedzictwa , a jedną z tych dróg jest zbadanie przekonań wyniesionych z domu, wyciągnięcie ich na światło dzienne bo bardzo często są one nieuświadamiane i wtedy sterują nami automatycznie, podprogowo.
Gdy sięgasz pamięcią do swojego domu ,
to jaką kobietą i żoną była twoja matka ?
walcząca, uległa, przegrana, gderliwa, styrana życiem, zagubiona, słaba i depresyjna , a może kontrolująca wszystko i wszystkich, odgrywająca się , uciekająca w pracę, albo izolująca się od ludzi i życia
A może to nie była osobą wspóuzależniona tylko pijącą z wszystkimi negatywnymi dla niej i dla rodziny konsekwencjami.
Jesteś do niej podobna czy z wszystkich sił starasz się być inna?
A może starasz się być inna i nie rozumiesz dlaczego chwilami zachowujesz się tak jak ona.
Albo robisz wszystko na odwrót i ostatecznie wpadasz z deszczu pod rynnę.
Jako kobieta masz zawsze silną identyfikacje ze swoją matka. Powielasz ją albo z nią walczysz – rzadko świadomie wybierasz co warto od niej wziąć w swój związek, a czego nie bierzesz bo przecież historia matki to nie Twoja historia. A historie matek nie są do powielania, raczej do przemyślenia i wzięcia z nich to co służy twojemu dobru i odrzuceniu tego, co nie służy – bo przecież każda historia jest inna i nie jesteś ani klonem ani antytezą swojej matki. Warto świadomie przyjrzeć się swojej matce aby w Twoim dorosłym życiu nie stała się jeszcze jedna odsłoną czarno-białego myślenia typu jestem taka jak matka , albo absolutnie nie jestem taka jak matka. Bo zapewne w jakiejś części jesteś taka jak ona , a w jakiejś części inna.
A jeżeli jesteś meżczyzną to patrząc na swoją matkę możesz chcieć aby Twoja ukochana była do niej podobna i wtedy matka staje się dla niej np niedościgłym wzorem poświęcenia ( bo np współuzależnienie matki przejawiało się w nadopiekuńczości i wiecznym tłumaczeniu swojego męża wpadającego w kłopoty). Albo może pamiętasz że matka kontrolowała dom, trzymała wszystko w garści a ojciec słyszał że ma stulić pysk – i wtedy obiecujesz sobie że kobieta z którą się zwiążesz będzie musiała Cię szanować , i może poszukasz kobiety uległej, co nastręcza inne problemy – bo wtedy nie wyraża ona otwarcie swoich potrzeb i przybywa nieporozumień . Wariantów jest mnóstwo. Każda historia DDA jest trochę inna – różne pozycje w alkoholowej rodzinie mają matki i ojcowie, i żeby świadomie kształtować swój związek potrzebny jest wgląd.
W zasadzie to warto spojrzeć nie tylko w historie związku swoich rodziców ale też w historię związku rodziców swojego chłopaka, męża, partnera. Bo w konfliktach związku ścierają się przekonania wyniesione z waszych domów i każde z Was interpretuje przyczyny konfliktów w oparciu o swoją historie – jeżeli chodzi o DDA zazwyczaj bolesne, trudne często jak na karuzeli . Naprawdę warto odsłonić przekonania wyniesione z domu rodzinnego, które w dużym stopniu buduja twój obecny związek albo twój brak związku.
Zapraszam do cyklu wpisów : DDA a związek . W najbliższym wpisie zamieszczę pytania pomagające odkryć przekonania wyniesione ze swojego rodzinnego domu.
Joanna Dudniczenko