DROGI WYJŚCIA dla Dorosłych Dzieci Alkoholików
Jak powszechnie wiadomo choroba alkoholowa dotyka całą rodzinę, dlatego nowoczesne formy pomocy są kompleksowe i skierowane nie tylko do alkoholików, ale również do ich najbliższych. Alkoholików leczy się z uzależnienia, natomiast rodziny z tzw. współuzależnienia. W Polsce pomoc dla rodzin alkoholowych jest bardzo rozbudowana, realnie dostępna i w przeważającej części bezpłatna.
Ponieważ problem alkoholowy nie jest tylko odizolowanym problemem alkoholika ale w swój krąg destrukcji wciąga osoby z najbliższego otoczenia; ponieważ oprócz cierpienia emocjonalnego nierzadko towarzyszy temu przemoc, ubóstwo czy popadanie w konflikt z prawem- w Polsce alkoholizm traktuje się jako poważny problem społeczny. W celu przeciwdziałania i minimalizowania negatywnym skutków alkoholizmu, została powołana Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), która koordynuje pomoc osobom potrzebującym, oferuje szkolenia, publikuje literaturę i wyznacza naprawdę wysokie standardy pomocy rodzinom alkoholików.
Dzięki temu, jeżeli zechcesz skorzystać z takiej pomocy, możesz być pewien że jest ona nie tylko w zasięgu ręki, ale że korzysta z najlepszych wypracowanych na świecie rozwiązań w tym zakresie . I tak Dorosłym Dzieciom Alkoholików proponuje się proces zdrowienia, który obejmuje
– terapię grupową (pomoc psychologiczna)
– terapię indywidualną (pomoc psychologiczna)
– uczestnictwo w mitingach DDA (samopomocowe grupy wsparcia)
Terapia grupowa tzw. przeżyciowa pozwala rozliczyć się z traumatycznym dzieciństwem tak aby przeszłość nie rzutowała negatywnie na obecne życie.
Terapia indywidualna daje możliwość skupienia się na tym co teraz konkretnie boli lub przeszkadza w życiu, tak aby dokonywać konstruktywnym zmian w sobie i w swoim zachowaniu.
Mitingi DDA to spotkania grup wsparcia dla osób z tym samym problemem pochodzenia z rodziny alkoholowej. Grupy te wzorowane są na Programie 12 kroków zaczerpniętych z AA i jet to program oparty na duchowym rozwoju jednostki.
Każda z tych form pomocy zapewnia zrozumienie dla tego co przeżywałeś, co czujesz i jak układa Ci się życie, ale oprócz autentycznego zrozumienia możesz liczyć na konkretne drogi wyjścia w przezwyciężaniu trudności z jakimi przyszło Ci się zmierzyć.
Wskazówki:
– Wyczerpujące informacje na temat przebiegu terapii grupowej DDA można znaleźć w książce (wydanej przez PARPA) : T. L. Cermak, J. Rutzky ‘Czas uzdrowić swoje życie’.
– Natomiast pełne informacje dotyczące mitingów i Programu w oparciu którego działają, znajdują się na www.dda.pl.
– Grupy DDA, zarówno te terapeutyczne jak i te mitingowe, dla wielu są najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem do poruszenia tematów jakie niesie alkoholizm rodziny. Nie ma tam bowiem historii zbyt strasznych lub zbyt wstydliwych. Wiele osób stwierdza, że nigdy wcześniej w tym konkretnym aspekcie swojego życia nie czuło takiego zrozumienia jak na grupach DDA i że wreszcie mają poczucie, iż właściwe informacje kierują do właściwych osób.
COPYRIGHTS (C)
Kopiowanie tekstów wymaga zamieszczenia odsyłacza do strony internetowej http://ddablog.wordpress.com , obecnie www.ddainspiracje.pl
I z takiej pomocy należy koniecznie skorzystać! Decyzja o podjęciu terapii do najłatwiejszych nie należy, ale jak to powiedział niegdyś mój znajomy DDA – “jak boli mnie ząb, to idę do dentysty; a jak dopada mnie ból z przeszłości – to terapia grupowa dla DDA”. Jeszcze dwa miesiące temu nie chciałam słyszeć o grupie – teraz jestem bardzo zdeterminowana, żeby to wszystko jeszcze raz przeżyć i nie w samotności, ale wśród ludzi, którzy mnie zrozumieją i nie będę się im musiała tłumaczyć z moich uczuć albo się tych uczuć wstydzić i je ukrywać, jak to robiłam swojego czasu.
Indywidualna terapia bardzo mi pomogła, ponieważ pozwoliła mi zlokalizować ogniska bólu emocjonalnego i je rozładować. Terapia grupowa pozwoli mi na poczucie się u siebie, wśród swoich; pozwoli mi na przezwyciężenie poczucia izolacji. Przynajmniej takie mam oczekiwania – czas pokaże, jak to będzie.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę owocnej pracy nad sobą!
Jestem w trakcie terapii DDA.Łatwo nie jest,ale to jedyna,na serio jedyna droga do zdrowienia!
Polecam gorąco.
P.S
Ja korzystam także ze wsparcia grupy rodzinnej Al-anon,zachęcam serdecznie do udzielenia pomocy przede wszystkim sobie!!!
http://www.al-anon.org.pl
rozmawiałam z wielu DDA, którzy bardzo sobie cenią możliwość korzystania zarówno z grup wsparcia jak i grup rodzinnych Al-Anon. Na DDA bardziej zajmują się jak wyjść ze zranień dziecka, jak uzupełnić deficyty rozwojowe dziecka a na grupach Al-Anon mocniej wzmacniją swoją odpowiedzialność za swoje dorosłe życie, żeby nie być osobą współuzależnioną. Dziękuję za zamieszczenie pomocnego linka.
A co z osobami, które nie wiedzą, że są DDA, które nie widzą u siebie żadnych problemów uważając, że to inni powinni się leczyć, które już każdą próbę rozmowy traktują jako chęć zniszczenia, zdołowania, wykończenia????
no cóż podobnie jak z innymi ludźmi, którzy nie wiedzą, że może coś im dolegać
Po pierwsze:
Jakby na to nie patrzeć leczenie nie jest obowiązkowe, i jest całkiem sporo ludzi, którzy zaprzeczają powadze swoich chorób albo je bagatelizują pomimo szkód jakie niosą i dla innych są widoczne.
Leczenie jest dla tych co chcą – trudno kogoś leczyć na siłę. Jedni bagatelizują pierwsze objawy raka inni od razu zaczynają działać, jedni bagatelizują cukrzycę, inni stosują pewien reżim i badają poziom cukru kilka razy dziennie.
Po drugie:
A w przypadku DDA warto pamiętać, że choroba alkoholowa ich rodzica oparta jest na systemie iluzji i zaprzeczeń. Gdy DDA wychowuje się w takim tłumaczeniu iluzji i zaprzeczeń problemu alkoholowego w domu – to często sporo z takiego tłumaczenia DDA przejmuje na swój użytek. I wtedy może reagować niechęcią i złością na próby rozmowy – podobnie jak alkoholik, któremu mówi się że ma problem – najczęściej zaprzeczy i uzna że się czepiasz.
Po trzecie:
nie każde dorosłe dziecko alkoholika wymaga terapii. To zależy od tego czy syndrom DDA się w nim wykształcił , czy nie.
Nie można generalizować.
czy można byc dda nawet jeśli przez prawie całe dzieciństwo nie miało się kontaktu z pijącym rodzicem? Drugi zreszta był niemal nieobecny w życiu..
Można być DDD
Na podobne pytanie odpowiedziałam w komentarzu do wpisu o cechach DDA, więc tutaj tylko zacytuję :
DDA – Dorosłe Dziecko Alkoholika
DDD – Dorosłe Dziecko z Dysfunkcyjnej rodziny
ponieważ po opublikowaniu cech Dorosłych Dzieci Alkoholików pojawiły się liczne wypowiedzi, że w tych cechach odnajdują się dorośli ludzie, w których domach nie było alkoholu ale inne zaburzenia – czasami używa się wspólnej nazwy DD (Dorosłe Dzieci) jak np tytuł książki : 12 kroków dla Dorosłych Dzieci z uzależnionych i innych rodzin dysfunkcyjnych.
“nie każde dorosłe dziecko alkoholika wymaga terapii. To zależy od tego czy syndrom DDA się w nim wykształcił , czy nie.”
Oj, Pani magister :). Rodzice przekazują dziecku nieprawidłowe wzory w postaci zachowań, wobec siebie i jego samego. Przez ten filtr ono patrzy na siebie i świat. Nie ma takiej możliwości, żeby samo z siebie wygenerowało prawidłowy obraz. Kwestia tylko jak i w czym to się objawi.
Wielu ludziom przydałaby się terapia, co nie znaczy że jest konieczna. To zależy od wielu czynników, między innymi od tego czy w okresie dzieciństwa miały w swoim otoczeniu osoby znaczące, które udzielały im wystarczającego wsparcia. To nawet mógł być wychowawca, trener sportowy itp. Historie DDA nie są czarno-białe.
“Rodzice przekazują dziecku nieprawidłowe wzory w postaci zachowań, wobec siebie i jego samego” – ale to dotyczy nie tylko DDA 😉 – pozdrawiam
Znam osobę, która miała ojca alkoholika przez 20-parę lat i nie ma żadnego z symptomów dda. Wydaje mi się, że to dzięki zachowaniu matki, która nie ma skłonności do awantur.
ja tez uważałam, że problem mnie nie dotyczy, ze to, co działo się w mojej rodzinie w najmniejszym procencie nie utożsamia mnie z DDA, myliłam się.
obecna sytuacja życiowa- moje zachowanie w stosunku do najbliższej mi osoby pokazuje cały szereg typowych cech.
mam nadzieję, że w odpowiednim momencie zrozumiałam genezę swojego problemu