JAK POMAGAĆ DZIECKU, które jest rodzinnym bohaterem ?
- zauważ dziecko nadmiernie kompetentne, które robi wrażenie jakby funkcjonowało na maksymalnych obrotach. Najczęściej takie dziecko pozbawione jest pomocy – bo nie stwarza problemów. Zadbaj o to, aby ci potencjalni rodzinni bohaterowie byli w takim samym stopniu przedmiotem uwagi jaki pozostałe dzieci. Udzielana pomoc powinna koncentrować się na znalezieniu równowagi między pracą a zabawą.
- kładź nacisk na to, by dzieci te nie poświęcały się i nie rezygnowały z przyjemności pod pretekstem tego, że są zbyt zajęte i przedkładają potrzeby innych nad swoje własne.
- stawiaj przed dziećmi zadania odpowiadające ich zdolnościom, ale pomóż im , by nauczyły się nie brać na swoje barki zbyt wiele . Unikaj niezwykle wysokich wymagań i obciążania dzieci taką odpowiedzialnością jakby były dorosłe, nawet jeżeli ochoczo chcą się podjąć takich obowiązków.
- daj im do zrozumienia że nie ma nic złego w zrelaksowaniu się bezczynności od czasu do czasu. Upewnij je, że nie zawsze muszą się czymś wykazywać.
- dowartościuj te dzieci za to “kim są” , a nie tylko za to “co robią’. Upewnij je że mogą liczyć na Twoje bezwarunkowe poparcie dla jednostki – a nie tylko na poparcie dla czegoś nad czym pracują lub co osiągnęły. Powinny wiedzieć, że akceptujesz je niezależnie od tego, czy odniosą sukces, czy też poniosą porażkę. Okazuj, że je cenisz i darzysz uznaniem, że są kimś szczególnym, nawet jeśli w danej chwili nie wykazują się niczym konkretnym
- Naucz je większej elastyczności , włączając do planu dnia spontaniczne, wymyślone na poczekaniu zajęcia.
- zachęć je, aby rozpoznawały swoje prawdziwe uczucia i często je wyrażały w rozmowach lub dawały im wyraz w formie artystycznej.
- wyraź radość z ich sukcesów i ciesz się ich osiągnięciami razem z nimi, ale naucz je, że można zaakceptować również porażkę i że nie muszą być doskonałością zawsze i w każdej dziedzinie
- bądź z nimi po wielkim niepowodzeniu czy odniesionym zawodzie. Pozwól dziecku zrozumieć i zaakceptować fakt, że niepowodzenie jest częścią życia.
- zadbaj o to, by miały okazję do zabawy , relaksu i radości, aby mogły się nacieszyć się dzieciństwem razem z innymi rówieśnikami, a nie spędzały większości czasu z dorosłymi, przy wykonywaniu “dorosłych” czynności.
Silna motywacja do osiągania wyników, odnoszenia sukcesów i sprawiania przyjemności innym powoduje, że te dzieci alkoholików nie mają szansy przeżycia dzieciństwa . Mimo, że ich zachowanie wcale na to nie wskazuje, dzieci alkoholików, które są bohaterami rodzinnymi, potrzebują pokierowania nimi i nadzoru ze strony dorosłych. Potrzebny im jest również czas na zabawę, fantazjowanie korzystanie z przywilejów dzieciństwa .
(nie znam autora w/w tekstu)
Jak pomoc dziecku, ktore sie zbuntowalo?
następny wpis będzie o podejściu wychowawczym wobec dziecka – buntownika .
Ktore zyje zludzeniami, ktore nie potrafi i chyba nie chce sie odnalezc, nie godzi sie.
A co jesli taki “bohater” żyje tak stale jak w domu, czyli rezygnujac z marzen i potrzeb mając 40 lat i żadnego alkoholika w otoczeniu?
Czy jest możliwa autoterapia?
Bez terapii u specjalisty?
Nie wiem czy możliwa jest autoterapia – to zależy od osoby i skali jej problemów . Można zacząć od autoterapii, a jeżeli nie nastąpi poprawa to poszukanie terapii .
Polecam np Malwina Hańczuk Zaakceptuj siebie. O sile samowspółuczucia oraz tej samej autorki Siła niedoskonałości.
pozdrawiam J.D