Podczas terapii DDA należy pamiętać, że chociaż Dorosłe Dzieci Alkoholików mają wiele wspólnych doświadczeń związanych ze wzrastaniem w alkoholowym domu, to jednak głębokość ich problemów jest różna. Tłumaczy to dlaczego dla części pacjentów wystarczająca jest typowa terapia dla DDA, natomiast inni nie mogą na niej poprzestać i potrzebują terapii pogłębionej i długoterminowej , ale też część osób którym nie jest potrzebna żadna terapia, gdyż stanowią grupę osób dobrze przystosowanych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że są DDA u których wytworzył się Zespół Stresu Pourazowego a są tacy u których dodatkowo doszło jeszcze do zaburzeń osobowości, co wymaga zdecydowanie dłuższego leczenia. Również same zaburzenia osobowości mogą przebiegać od form łagodnych do głębokich.
Pojęcie DDA z jednej strony ułatwia więc nazwanie problemu, ułatwia znalezienie terapii adresowanej dla DDA i odnalezienie się we wspólnocie osób z podobną historią życiową. Z drugiej strony pojęcie DDA może być niewystarczające i prowadzić do nadmiernych uproszczeń i nierealistycznych oczekiwań co do form oraz długości trwania terapii.
Dzięki licznym placówkom pomocowym dla osób uzależnionych i ich rodzin, terapia DDA jest w Polsce dosyć dobrze dostępna . Należy jednak pamiętać, że nierzadko jest to terapia podstawowa i w przypadku poważniejszych problemów psychicznych u DDA ( np zaburzeń osobowości, będzie niewystarczająca). W takiej sytuacji wskazane jest jej pogłębienie – wtedy specjalista terapii uzależnień powinien dodatkowo mieć również wykształcenie w kierunku psychoterapeuty.
Warto też pamiętać, że DDA może być krzywdzącą etykietką sugerującą, że osoba wychowująca się w domu alkoholowym ma na pewno jakieś zaburzenia, co jest nadmiernym uogólnieniem , bo w wielu przypadkach tak nie jest . ( Więcej w kolejnym poście)
Joanna Dudniczenko
psychoterapeuta i specjalista psychoterapii uzależnień