Freud powiedział kiedyś, że o naszym zdrowiu psychicznym decyduje nasze podejście do pracy i miłości.  Jak to wygląda u DDA w kwestii pracy? Najprościej ujmując w dużym stopniu decydują o tym role DDA w jakie dziecko alkoholika zostało wepchnięte przez chory układ rodzinny.

BOHATER DDA a praca
Tak więc bohater DDA najczęściej odnosi sukces zawodowy , choć ciemną stroną tej roli jest przeciążanie siebie, pracoholizm lub w ogóle nadmierne słuchanie innych co się powinno robić, aby było dobrze  Warto sobie zadać pytanie: Dla kogo dobrze i czy aby na pewno  dobrze dla bohatera?

Zmiany nad którymi warto aby bohater popracował to asertywność z dużym naciskiem na odmawianie brania na siebie przesadzonej ilości zadań, które prowadzą do wypalenia
Niezwykle ważna jest też wypracowanie uważności na swoje preferencje, potrzeby, wartości , większe wsłuchiwanie się w siebie aby żyć w zgodzie ze swoim wewnętrznym kompasem. Zadbać o brakujący element poprzez   dopuszczanie radości do swojego życia aby nie żyć tylko w poczuciu obowiązków, odpowiedzialności i lojalności wobec innych
Można to podsumować potrzebą wypracowania zdrowego egoizmu czyli inaczej mówiąc aby pojawiła się postawa lojalności wobec siebie . Aby mogło się to wydarzyć, aby nie było jakieś sztywne, książkowe i nieautentyczne ważne jest  większe dopuszczenie emocji do swojego życia)

Aby bohater osiągnął zdrową równowagę w pracy,  powinien popracować nad fundamentem  asertywności,  która skupia się na obronie własnych praw , dawaniu sobie prawa do błędu oraz na stawianiu granic  aby  mieć  czas i siły na lżejszą i przyjemniejszą część naszej ludzkiej egzystencji.

a więc
WYCHODZIĆ Z POWAGI ,  ODPOWIEDZIALNOŚCI, PRZESADZONYCH AMBICJI , PERFEKCJONIZMU w stronę lekkości i radości życia !!!

BUNTOWNIK DDA a praca 
Buntownik DDA raczej nie da sobą pomiatać w pracy,  jednak  jest impulsywny  i ma trudności w podporządkowaniu się  i dyscyplinie, co może skutkować konfliktami z szefem i zespołem ,  częstymi zmianami pracy oraz brakiem wystarczających kompetencji, nie tyle  z powodu braku talentów tylko z powodu trudności w utrzymaniu dyscypliny   ( i wysiłku ) aby te kompetencje i doświadczenie zdobyć.
Zmiany nad którymi warto popracować to radzenie sobie z frustracją i pamiętanie,   że to co dobre wymaga wysiłku i zaangażowania , czasami przysłowiowego potu i łez i o tym, że do tego nie są konieczne idealne okoliczności i ludzie.
Trochę inaczej niż u bohatera ważne jest  aby emocje nie były głównym rozgrywającym w podejściu do pracy ( kształcenia) , żeby praca ( nauka ) nie zależały w tak dużym stopniu od nastroju oraz sympatii czy antypatii wobec zespołu,  przełożonych czy nauczycieli. Przecież realia pokazują że w każdym miejscu znajdzie się jakiś autorytet niegodny bycia autorytetem ale to nie jest powód aby przekreślać swoje możliwości kształcenia , kariery poprzez uwikłanie w przesadzoną  walkę z autorytetem, który denerwuje buntownika. Nierzadko ta ostra walka z autorytetem jest podszyta nieprzepracowaną złością wobec rodzica ( tego który pił, albo tego który był bierny w rozwiązywaniu problemów w rodzinie) .Wewnętrzna złość na autorytety rodzinne, które zawiodły , na autorytety upadłe –  jest przenoszona  na bieżące autorytety, które potrafią tak zdenerwować jak kiedyś rodzice.  Dlatego buntownik DDA jako  osoba jest odbierana jako trudna we współpracy , czasami wybuchowa ,  mająca trudności w przyjmowaniu nawet konstruktywnej krytyki.  Praca nad zmianami w dużym stopniu powinna dotyczyć tej części asertywności i komunikacji, które skupiają się nad konstruktywnym rozwiazywaniem konfliktów bez walki. A złość na rodziców która aż kipi najlepiej żeby się wylała w gabinecie terapeutycznym a nie w pracy poprzez walkę czy trzaskanie drzwiami.

a więc
PRACA NAD RZETELNYM PODCHODZENIEM DO PRACY trochę jak sportowiec który trenuje niezależnie od nastroju i pogody. PRACA NAD BRANIEM POD UWAGĘ INNYCH a nie tylko swojego punktu widzenia.

ZAGUBIONE DZIECKO DDA a praca
Zagubione Dziecko DDA  podobnie jak w szkole w pracy też jest ciche , wycofane , zazwyczaj ani się nie wybija,  ani jakoś bardzo nie odstaje od reszty. Szary, dobry pracownik, który nie zachwyca ale też jakoś nie sprawia kłopotu. Ta osoba nierzadko ma dobre pomysły, dobre spostrzeżenia, tylko boi się je ujawniać . Pracuje i osiąga zazwyczaj poniżej swoich możliwości, ponieważ nie ma takich ambicji jak bohater, nie ma takiej odwagi jak buntownik  i do tego raczej nie wierzy, że ma coś ciekawego do zaoferowania światu.  Myśli o sobie, że jest przeciętne, nieciekawe  i dlatego musi się dostosować i nie kaprysić.  Nie dostrzega swoich talentów. Zmiany nad którymi warto popracować to zdecydowanie zaciekawić się sobą i odkryć w sobie swoją unikalność, odkryć swoje talenty i  zadbać o to aby mogły się ujawnić . Popatrzeć na siebie jak na zaniedbany ogród, któremu trzeba poświęcić uwagę i cierpliwość aby rozkwitł swoim niepowtarzalnym pięknem.

A więc
PRACA NAD BRANIEM POD UWAGĘ SIEBIE I DAWANIEM  GŁOSU SWOIM TALENTOM, OBSERWACJOM, SWOJEJ NIEPOWTARZALNOŚCI  zamiast przysłowiowego siedzenia w kącie.

MASKOTKA DDA a praca
Maskotka ( błazen) DDA ma  takie trochę lżejsze podejście do problemów życiowych , więc również praca najprawdopodobniej będzie narażona na branie jej mniej poważnie niż poprzez pozostałe role DDA .  Jak w każdej roli , są tego plusy i minusy. Najczęściej taka osoba odbierana jest   jako zbyt luzacko podchodząca  do pracy, taki pracownik  jest wprawdzie fajnym kompanem łagodzącym napięcia , ale równocześnie kimś  który pojawiające się  problemy zamiata pod dywan,  co na dłuższą metę jest szkodliwe.  Aby osiągnąć równowagę w pracy , byłoby dobrze nauczyć się dostrzegać trudności i je omawiać .  Jeśli maskotka nauczy się nie uciekać od  problemów w śmiech i bagatelizowanie, ale nauczy się widzieć je we właściwych proporcjach a następnie  je rozwiązywać ,   to jej  łatwość tworzenia niezagrażającego klimatu , najprawdopodobniej sprawi, że wyrażana propozycja czy nawet krytyka będzie  podana w sposób strawny dla innych,  co stanowi bardzo cenną kompetencję. Jeżeli do swojej naturalnej lekkości doda  asertywność,   to  daje takie piękne i niezwykłe  połączenie , że naprawdę marzy się o takim szefie czy koledze

a więc
PRACA NAD REALNYM WIDZENIEM PROBLEMÓW I ASERTYWNOŚCIĄ aby nie unikać sytuacji trudnych tylko je komunikować.

PODSUMOWANIE
Do kogo lub czego mam podejść z większym sercem? Do siebie ? Do innych? Do sytuacji? Do przeszkód? Do możliwości?  Do realiów? Do marzeń ?
Zobacz gdzie w aspekcie pracy jako DDA dajesz   tego  serca za dużo, a gdzie za mało  i poszukaj zdrowej równowagi 🙂