Osoby wyrastające w dysfunkcyjnych rodzinach aby w nich przetrwać,  dostosowują się do pewnych patogennych przekonań  jak sobie radzić w swoim  chorym,  ale jakże  bliskim i ważnym środowisku . Te patogenne przekonania stają się podświadomym wzorem funkcjonowania w dorosłym życiu, nawet już poza pierwotną rodziną, nawet jeżeli mieszkasz setki kilometrów od rodziców, albo twoich rodzice już nie żyją – te patogenne przekonania zabierasz w dorosłe życie i twoje życie wokół nich się niestety kręci.

Są pewne charakterystyczne, dysfunkcyjne  przekonania DDA na temat siebie i swojego funkcjonowania w relacjach i świecie – o których pisałam na blogu . W psychoterapii chodzi jednak o odnalezienie tych typowych dla ciebie, tych o największej mocy negatywnego oddziaływania a następie  przepracowanie ich.

Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało twoim życiem 

Psychoterapia w dużym stopniu służy temu abyś

etap 1. uzyskał wgląd  . O co w tym chodzi ? Najprościej ujmując abyś nieświadome uczynił świadomym czyli :
– odkrył swoje indywidulane destrukcyjne przekonania,
– zobaczył dlaczego się w tobie zakorzeniły właśnie takie przekonania i dlaczego są aż tak silne
– przenalizował  jak nieświadomie te przekonania wpływały na twoje dorosłe wybory czyli tak naprawdę na twoje dorosłe życie – gdyż właśnie te indywidulane, silne emocjonalnie przekonania  w większości odpowiadają za twoje porażki i błędne decyzje

etap 2. przepracował wgląd 

gdy dokładnie sprecyzujesz nie tylko na poziomie intelektualnym ale też emocjonalnym, co  było tym destrukcyjnym  powtarzającym się wątkiem w różnych odsłonach twojego życia , gdy znajdziesz ten wspólny mianownik twoich porażek, błędów, zaniechań , gdy obejrzysz ciężar który dźwigałeś jako dziecko, nastolatek  i dorosły -to zapewne  odkryjesz  że jest to bardzo podobny emocjonalnie  ciężar i –   i będziesz mógł się od niego uwalniać i pisać nową historię już bez tych patogennych przekonań .  Gdy uczysz się   uwalniać od starego, dysfunkcyjnego monologu wewnętrznego na swój temat, twoje wybory i działania też stopniowo stają się inne. . Nie uwolnisz się od przeszłości – tego nie zmienisz. Ale możesz  uwolnić się od destrukcyjnego wpływu przeszłości na twoje obecne życie i przyszłość , czego ci z serca życzę.

 

Starej historii się nie da naprawić , można się tylko nad nią pochylić czyli  zrozumieć , odpłakać straty  i nie pozwolić aby stara historia była jak smok z odradzającymi się głowami w twoim dorosłym życiu .