NA CZYM POLEGAJĄ
PODSTAWOWE RÓŻNICE?
Konsultacja
konsultowanie wybranych tematów w krótszym okresie czasu i bez regularności zachowywanej w terapii
Terapia
Jest formą leczenia i rozwoju według zasad ustalonych podczas pierwszych spotkań.
Odbywa się najczęściej 1 raz w tygodniu, w miarę możliwości o stałej porze (ustala się wspólnie dogodny dzień i godzinę).
Psychoterapia może być krótkoterminowa (do kilkunastu spotkań) lub długoterminowa (trwa min. rok).
Psychoterapia krótkoterminowa ma na celu wsparcie w bieżących trudnościach.
Psychoterapia długoterminowa jest formą dłuższej pracy, trwającej od roku do kilka lat. Zajmuje się nie tylko aktualnymi sprawami, ale w znacznym stopniu sięga do dzieciństwa, bada wpływ relacji z rodzicami na bieżące problemy , w tym na tworzenie aktualnych relacji z bliskimi osobami – oraz dzięki uzyskanemu wglądowi w podświadome mechanizmy funkcjonowania pozwala nabyć nowe umiejętności pozwalające tworzyć i przeżywać swoje życie w sposób satysfakcjonujący.
W trakcie konsultacji, podobnie jak w trakcie terapii, wszystkie informacje są poufne. Sytuacją wyjątkową jest informacja o zagrożeniu życia.
Ważne !!! Psychoterapeuta nie wystawia recept ani zwolnień lekarskich – takie uprawnienia ma lekarz psychiatra.
Bardzo ważne !!! W przypadku myśli samobójczych nie prowadzę terapii przez skype , aby terapia mogła być kontynuowana konieczna jest wizyta u lekarza psychiatry i zastosowanie się do jego zaleceń, w tym okresie wskazane jest korzystanie z pomocy ośrodków interwencji kryzysowej.