W NERWICY DOMINUJE LĘK. Dlatego zaburzenia nerwicowe czasami nazywane są zaburzeniami lękowymi.
Ważną informacją jest to, że lękowi często towarzyszą bóle psychosomatyczne, trudności ze snem, zaburzenia łaknienia lub seksualne. Pod spodem tych problemów czai się lęk, który nierzadko bywa stłumiony i zepchnięty poza świadomość. Dlatego część osób najpierw trafia z w/w objawami do swojego lekarza, ponieważ podejrzewają u siebie chorobę. Gdy lekarz wykluczy chorobę, a objawy nadal się utrzymują, wówczas pacjent dostaje zalecenie skorzystania z psychoterapii.
Pod spodem objawów nerwicowych zazwyczaj kryją się nieuświadomione konflikty wewnętrzne , przeżyte traumy lub trudne relacje z rodzicami, którzy z różnych powodów nie byli w stanie dać dziecku wystarczającej opieki rodzicielskiej powodując deficyty w naturalnej potrzebie bezpiecznej i dobrej więzi, autonomii, poczucia własnej wartości, realistycznych granic czy życzliwego, dojrzałego przewodnictwa. Ponieważ DDA/DDD wychowały się w dysfunkcyjnych rodzinach, pojawiają się jakieś deficyty w opiece rodzicielskiej a czasami dochodzi do tego trauma – stwarza to podatny grunt na rozwój nerwicy.
NERWICY towarzyszą :
objawy fizyczne ( m.in. migreny/zawroty głowy, bóle żołądka i problemy z układem pokarmowym , bóle kręgosłupa, kłucie/kołatanie serca, drżenie/pocenie rąk , uderzenia gorąca i czerwienienia się, uczucie duszności/problemy z oddychaniem/ciężar w klatce piersiowej, zaburzenia w funkcjonowaniu zmysłów głównie w widzeniu/słyszeniu , sztywność mięśni, problemy ze snem, apetytem, zaburzenia seksualne, często alergie i atopowe zapalenie skóry mają podłoże nerwicowe )
objawy emocjonalne ( m.in. nieuzasadnione lub wyolbrzymione lęki i niepokoje, czarnowidztwo, napady paniki, fobie ( lęk wysokości, przebywania w małych pomieszczeniach, czy lęk przed zwierzętami np pająkami , fobia społeczna objawiająca się np lękiem przed wystąpieniami/przebywaniem w grupie ludzi , chwiejność emocjonalna , przygnębienie , apatia i brak motywacji)
objawy w sferze poznawczej ( m.in. zaburzenia pamięci i koncentracji, odczuwany przymus powtarzania tych samych czynności , natręctwo myśli )
Powyższe objawy mogą również występować w innych chorobach, dlatego o nerwicy mówimy wtedy gdy objawy wiążą się ze stresem czy napięciem wewnętrznymi a więc wypływają z czynników psychologicznych a nie organicznych.
Nerwicę dzielimy na różne rodzaje, w zależności od tego, które objawy są najbardziej nasilone :
- nerwica lękowa ( dominuje lęk, obawy, niepokoje )
- nerwica depresyjno-lękowa ( smutek pomieszany z lękiem)
- nerwica natręctw ( natrętne myśli lub przymusowe zachowania)
- fobie ( nasilony i uporczywy lęk przed niektórymi zwierzętami, pomieszczeniami, sytuacjami, skaleczeniem/krwią, śmiercią oraz w kontaktach społecznych)
Każdy rodzaj nerwicy leczy się przede wszystkim poprzez psychoterapię, czyli odnalezienie indywidualnej przyczyny lęku i przepracowanie jej na poziomie psychologicznym. W niektórych przypadkach psychiatra zaleca włączenie farmakoterapii, aby osłabić występujące dolegliwości.
Nieleczona nerwica obniża poczucie wartości, sprzyja problemom w sferze zawodowej ( lęk popycha do przesadnej pracy lub do wycofania się z aktywności ) , oraz problemom w relacjach rodzinnych czy towarzyskich . Nerwica poprzez doświadczane cierpienie, z którym osoba nie potrafi sobie poradzić samodzielnie, może prowadzić do uzależnień psychoaktywnych i behawioralnych ( gdy leki, używki ale też pewne zachowania stają się podstawową formą obniżenia często doświadczanego napięcia/lęku). W skrajnych przypadkach nerwica może prowadzić do myśli samobójczych lub prób samobójczych.
Jeżeli jesteś Dorosłym Dzieckiem Alkoholika i towarzyszą Ci wyżej opisane problemy, to znaczy że leczenie samego syndromu DDA jest z reguły zbyt krótką i zbyt wąską ofertą leczenia. Ta informacja jest odpowiedzią dla tych osób, które uczestniczyły już np w grupowej terapii DDA a nie czują wyraźnej poprawy swojego funkcjonowania. To znak, że terapia wymaga pogłębienia w zakresie pełnej psychoterapii .
Joanna Dudniczenko
certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień oraz certyfikowany psychoterapeuta